Disney, yönetim kurulu koltuğu arayan yatırımcının şirketi “anlamadığını” söyledi

BadılCan

Member
Ayrılmadan önce Bay Chapek, Disney’in “tasarruf bulmak için her türlü operasyon ve insan gücünü arayacağını” duyurdu. Bu girişim, Disney’deki ayaklanma nedeniyle ertelenmiş olsa da devam ediyor ve işten çıkarmaları da içermesi bekleniyor. Disney’in maliyet düşürme programında çalışan bir kişi, programı “derin” olarak tanımladı.

Geçen hafta Disney, şirketin yıllık hissedarlar toplantısının ardından Susan Arnold’un yerine Nike CEO’su Mark G. Parker’ın Disney başkanı olacağını duyurdu. (Disney, sanal ortamda yapılacak olan yıllık toplantısını planlamadı.) Disney, Bay Parker’ın aynı zamanda şirket içi ve şirket dışı CEO adaylarını gözden geçirecek yeni oluşturulmuş bir halefiyet planlama komitesine başkanlık edeceğini söyledi.

80 yaşındaki Peltz, 71 yaşındaki Bay Iger’i Disney’in 21st Century Fox’tan varlıklarını devralmasını yönetmekle defalarca eleştirdi. Pandemi ile birlikte bu satın alma, Disney’i yaklaşık 45 milyar dolar borçla bıraktı. Bay Peltz, yönetim kurulunda bir koltuk için yaptığı teklifin merkezinde yer alan bir iddiayla, Disney’in aşırı derecede fazla ödeme yaptığını söyledi.

Disney Salı günü yaptığı açıklamada, 21st Century Fox’un varlıklarının şirketin akışa geçişine yardımcı olmada “kritik” bir rol oynadığını söyledi. Disney+, kısmen Fox anlaşmasının bir parçası olan The Simpsons’ı sunduğu için büyük bir başarıydı. Satın alma aynı zamanda Disney grubuna şu anda Disney’in eğlence televizyonu başkanı olan Dana Walden da dahil olmak üzere son derece saygın yöneticileri getirdi.

İcra Kurulu Başkanı olarak önceki görev süresi boyunca, Bay Iger, Disney’in piyasa kapitalizasyonunu 49 milyar dolardan 231 milyar dolara çıkardı ve S&P 500’ün büyümesinin çok ötesinde hissedar getirileri sağladı. Bay Peltz, Disney’in Bay Iger yönetimindeki performansını eksik olarak nitelendirdi.

Dosyalarından birinde Disney, Temmuz 2022’den itibaren Bay Peltz ve diğer Trian yöneticileriyle tekrarlanan etkileşimlerini anlattı. Nihayetinde, 10 Ocak’ta, Disney’in yönetim kurulu hissedarlara Bay Peltz’in bir sandalye almasının önerilmesine karşı oy kullandı. Oy birliği ile alındı; Bay Iger yoktu.

Bu karara varan yönetim kurulu, “çok önemli bir noktada Bay Iger ve yönetim ekibinin kesintiye uğraması” konusundaki endişelerini dile getirdi. Yönetim kurulu ayrıca “Sn. Peltz’in medya veya teknoloji endüstrisi deneyiminden yoksun olması, sunumunda Heinz, Procter & Gamble ve DuPont gibi Disney ile çok az ortak noktası olan şirketlerin başarılı yaklaşımlarına tekrar tekrar odaklanmasıyla birleşti.”

Lauren Hirsch raporlamaya katkıda bulundu.