Milano’da kötü hava, VIP’ler tarafından kaydedilen hasar

GecKalmam

Active member
Alice Sabatini Milano’daki fırtınayı filme alıyor ve ardından işe gitmek için havaalanına gitmesinin uzun zaman aldığını yazıyor. Düşen ağaçlar ve yol felaketleri onu engelledi, sonra nihayet uçmaya başladı.

Stephen Accorsi Milano’daki kötü hava dalgasından sonra düşen ağaçları gösteriyor ve şöyle yazıyor: “Kötü hava nedeniyle gerçek bir felaket. 10 yıldır orada yaşıyorum ve artık benim de şehrim olduğunu hissediyorum. Bu saatlerde bir şeyleri düzeltmek için çalışan tüm insanlara ve tüm kurumlara teşekkürler!”

Milano’daki kötü havanın ardından da Gaia Trussardi iklim değişikliğinden bahsediyor: “Kalbim sızlıyor! Geceleri kükredin güçlü ve görkemli fırtına. Ağaçları kökünden söktünüz, dalları kırdınız, şu anda asfaltta uzuvları açık yatan çaresiz kuşları yere fırlattınız. Güvenli yuvalar gibi görünen evlerimize girdiniz, damlardaki kiremitler ilk esintide düşen kuru çam iğneleri gibiydi. Kükremeniz öfke değil, bir uyarı değil, sadece üzerimizdeki gökyüzü neyse, etrafımızdaki hava da o, bizi besleyen şeylerden kopuk varoluşumuzun kaçınılmaz sonucu. Cahil, kayıtsız, kendini beğenmiş küçük adamlar, kendimizin kurbanları. Ve daha da doğru olanın acı bir şekilde farkına varılmasıyla yürek daha da sızlıyor: Kötüler, çok az şey bilen ve hiçbir şey yapmayanlardır; kim suçlanamaz”.

Lodovica Comello Milano’nun kötü havasına bakmak için panjurları açmaya cesaret edemediğini Öyküleri’nde şöyle yazar: “Pencereler uçacak diye korktum. Çirkindi.” Tommaso Zorzi de ekliyor: “Bu gece ne kadar korkunç… Milano’da doğdum ama hiç böyle bir şey görmemiştim. O sırada dışarıda olsaydım, hayatımı riske atardım.” Ardından merkezden geçerken yaşanan felaketi filme alıyor: “Senaryo gerçekten kıyamet sonrası. Şehir yok olduğu için siren sesleri duymaya devam ediyorum ve beni korkutan bu kasırganın maksimum gücünün, onu nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum, 10 dakika sürmesi… Bir Milanlı olarak benim için şehrimi böyle görmek yürek parçalayıcı”.

“Milano’da yaşadığım 26 yıl boyunca hiç böyle bir şey görmemiştim” diye yazıyor. Michelle Hunziker yere düşmüş ekiciler ve bitkilerle terasının bir videosunu yayınlıyor. Ve Brianza’dan Francesco Fachinetti fırtınadan sonra bahçesinden topladığı çok iri ve ağır tanelerle Milano hinterlandını vuran doluyu gösteriyor.