Tom Hanks'in oğlu internette nasıl nefret dolu bir meme yarattı?

BadılCan

Member
2021 baharında şarkıcı, aktör ve Tom'un oğlu Chet Hanks, kafa karışıklığına ve en önemlisi biraz utanca neden olan bir dizi açıklama ve korolu bir müzik videosu yayınladı. Bunun “beyaz oğlan yazı” olacağını ilan etti.

Irkçılığın yayılmasını izleyen bir kuruluş olan Nefret ve Aşırıcılığa Karşı Küresel Proje tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, o sırada tam olarak neyi kastettiyse, bu ifade o zamandan beri beyazların üstünlüğünü savunanlar ve diğer nefret grupları için bir slogan haline geldi.

Bu yıl yalnızca Telegram uygulamasında “Beyaz Çocuk Yaz” sloganlı binlerce paylaşım çıktı. Raporda, aşırı sağcı gruplar tarafından yeni takipçi kazanmak, protestolar düzenlemek ve özellikle göçmenlere ve LGBTQ kişilere karşı şiddeti teşvik etmek için kullanıldığı belirtildi.

Bugün bu ifadeyi kullanan pek çok kişi için bu, beyaz heteroseksüel erkekliğin tavizsiz bir şekilde onaylanması anlamına geliyor; bu çoğunlukla kadınların ve beyaz olmayanların pahasına oluyor.

Grubun kurucularından biri olan Wendy Via, memenin ABD'de ve dünyanın başka yerlerinde giderek internetin kenarlarından siyasi ana akıma doğru ilerlediğini söyledi.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi'nin beyaz üstünlükçülerle bağlantı kurduğu bir podcast yayıncısı olan Jack Posobiec, geçen ay Detroit'teki muhafazakar grup Turning Point USA'nın mitinginde “Beyaz Çocuk Yazı” yazan bir pankart salladı. Eski Başkan Donald J. Trump, birkaç Kongre üyesiyle birlikte konferansın açılış konuşmacısıydı.

Bayan Via, Bay Hanks tarafından türetilen ifade hakkında “Aslında bu, bunun gibi bir şeyin ne kadar çabuk ve ne kadar yıkıcı bir şekilde viral hale gelebileceği ve yarattığı etkiyle ilgili” dedi. Aşırılıkçıların “bu dava adına dünyanın her yerindeki insanlara zarar verdiğini” ekledi.

33 yaşındaki Hanks, sosyal medya hesapları ve kendisini temsil eden yetenek ajansı aracılığıyla yapılan çok sayıda yorum talebine yanıt vermedi, ancak terimin bağnaz bir şekilde kullanılmasını kınayan makalenin yayınlanmasının ardından Instagram'da bir açıklama yayınladı.

“White Boy Summer, her ırkın güzel kraliçelerini seven havalı beyaz çocukları eğlendirmek, oynamak ve kutlamak için yaratıldı” diye yazdı. “Herhangi bir grup insana karşı her türlü nefreti veya bağnazlığı desteklemek için çarpıtılan her şey içler acısı ve bunu kınıyorum.”

Bay Hanks, bu ifadeyi 2021 yılında moda ve erkeklere yönelik diğer tavsiyelerle ilgili bir dizi sosyal medya gönderisinde kullanmaya başladı. Kelimelerin anlamlarının bir açıklamaya ihtiyacı olduğunu hissetmiş gibiydi.

Mart ayında bir Instagram gönderisinde “İstediğiniz gibi alın” dedi. Kendisi ve diğer iki beyaz R&B sanatçısı Jon B. ve Jack Harlow gibi insanları kastettiğini söyleyerek, “Beyaz bir NASCAR adamı olan Trump'tan bahsetmiyorum” diye devam etti. “Bunu anlayabiliyorsan bana söyle. Ve hazırlan çünkü o benim.

Chet Hanx adıyla hazırlanan müzik videosu bir ay sonra yayınlandı. Bu, Megan Thee Stallion'ın Nicki Minaj ve Ty Dolla $ign'la ilk iki yılındaki hit şarkısı “Hot Girl Summer”a bir tür saygı duruşu niteliğindeydi.

Bu film küfürlerin yanı sıra cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerle dolu ama aynı zamanda Bay Hanks'in “Nefreti Durdurun” yazan bir tişört giydiği bir fotoğrafla bitiyor.

“White Boy Summer” beyazların üstünlüğünü savunanlar tarafından kaçırılan ve internette nefret söylemi için kullanılan ilk sanatsal eser değil.

Matt Furie'nin yarattığı çizgi film karakteri Kurbağa Pepe, ırkçı, Yahudi karşıtı ve homofobik memlerde o kadar popüler oldu ki, İftirayla Mücadele Birliği onu 2016'da bir nefret sembolü olarak sınıflandırdı. Bay Furie, karakterin bir yıl sonra ölmesine izin verdi, ancak karakter hiç planlamadığı şekillerde hala ortalıkta.

Memeden önce bile Bay Hanks, siyah insanlara karşı ırkçı bir hakaret kullandığı ve bu kullanımı savunduğu için eleştirilmişti. Tom Hanks'in Cecil B. DeMille Ödülü'nü aldığı 2020 Altın Küre Ödülleri de dahil olmak üzere halka açık yerlerde Jamaika lehçesini beceriksizce kullanmaya başladıktan sonra kültürel tahsisatla da suçlandı.

Bir meme ve hashtag olarak “Beyaz Çocuk Yaz”, her yaz Proud Boys ve “Aktif Kulüpler” gibi ırkçı ideolojileri dövüş sanatları ve diğer faaliyetlerle birleştiren gruplar tarafından tercih ediliyordu.

Bu ifade daha çok Gab, Rumble ve 4chan gibi aşırılık yanlısı içerik sitelerinde bulunsa da, X, Instagram, Facebook ve diğer büyük sosyal medya platformlarında da sıklıkla Nazi görselleriyle birlikte düzenli olarak görülüyor. Bu ifade ve içindeki çeşitli hashtag'ler, çoğunlukla üstü kapalı veya ironik bir şekilde kullanıldığı için, nefret söylemini yasaklayan politikaları atlatıyor gibi görünüyor.

Sloganın yayıldığını erkenden belgeleyen Hakaretle Mücadele Birliği'nin sözcüsü Todd Gutnick, “Bu eğilimin/memin kökenleri aşırı sağdan gelse de, kesinlikle ana akım sağ söylemde kendine yer buluyor” dedi.

Nefrete ve Aşırıcılığa Karşı Küresel Proje'nin raporunda, memin artık dünya çapındaki ülkelerdeki aşırılık yanlısı gruplar tarafından kullanıldığı belirtildi.

Fransa'daki bir grup, üyelerine dağıtmak için İngilizce bu sözün yer aldığı çıkartmalar hazırlarken, Finlandiya'daki bir başka grup da geçen ay adında bu sözün yer aldığı yıllık bir festival düzenledi. Araştırma kuruluşu Bellingcat, geçen yılki etkinlikte katılımcıların “aşırı sağcı grupların performanslarını izlediğini, dövüş sanatlarına katıldığını ve nefret grubunun diğer üyeleriyle jakuzide buluştuğunu” bildirdi.

Raporda, “Aşırı sağ, nefret dolu ideolojilerini, özellikle sosyal medyayı kullanarak ana akıma nasıl taşıyacağını biliyor” diyor ve “zaten viral olan 'Beyaz Çocuk Yazı'nın, onların bağnazlığını ortaya çıkarmak için mükemmel bir geçiş olduğu kanıtlandı” diyor. daha geniş bir kitleye hitap ediyor.”

Daha önce de Chet Haze rolünü oynayan Hanks'in yüksek profilli uyuşturucu sorunları vardı ve aile içi şiddetle suçlanıyordu, bu da bir oyuncu olarak asi kişiliğine katkıda bulunuyordu. Kendisi gibi bir aktör olan ağabeyi Colin, 2016'daki bir radyo röportajında ona hiç tavsiye verip vermediği sorulduğunda “O yetişkin bir adam” dedi. “Yapmak istediğini yapacak.”

Tom Hanks, Chet Hanks ile olan ilişkisi hakkında kamuya açık bir yorumda bulunmamış gibi görünüyor, ancak oğlu yakın zamanda onunla rapçiler Drake ve Kendrick Lamar arasındaki son kavga hakkında nesiller arası kısa mesaj alışverişi yaptı. Baba, 2019'da Haber'a verdiği röportajda ebeveyn olarak deneyimlerini anlattı.

“Bir noktada bir ebeveynin gerçekten yapabileceği tek şeyin, 'Seni seviyorum, yanlış yapamazsın, duygularımı incitemezsin, umarım beni ara sıra affedersin falan demek olduğunu fark ettim. 'Bunu senin için yapmamı ister misin?'” dedi.

Yayılmasıyla ilgili tartışmalara rağmen Hanks memeye sadık kalıyor. Mayıs ayında Instagram'da “Gökyüzünü sorguladım, batıdan gelen bir esinti hissettim, striptiz kulübünden çıktım ve gölgemi gördüm…” diye yazdı. “Bu bir #WBS olacak.” Gönderiyi bir kilise emojisiyle bitirdi.